top of page

Bosanska Krupa je grad i središte istoimene općine u sjeverozapadnom dijelu Bosne i Hercegovine. Tokom proteklog rata, općina je doživjela velike materijalne štete i spadala je među najporušenije općine u Bosni i Hercegovini. Zgrada Gimnazije, kao potpuno devastirana, trenutno je u fazi rekonstrukcije. Nastava se odvija u zgradi Druge osnovne škole pod veoma otežanim uvjetima (bez kabineta i potrebne opreme, dvije škole pod jednim krovom). Glavni cilj  edukacija mladih putem edukativnih radionica, postera, brošura o važnosti reciklaže aluminija, u cilju uštetde energije, podizanje ekološke svijesti i svijesti o štetnosti aluminija po zdravlje čovjeka. Ostali ciljevi su: popularizacija nauke, razvijanje vještina za samostalan i praktičan rad, druženje.

Ključne projektne aktivnosti: anketa o informisanosti učenika o štetnosti aluminija; istraživanje o količini bačenih aluminijskih limenki na području Bosanske Krupe, izrada brošura, edukativnih postera, provođenje radionica „Koliko ima aluminija u limenci“ za učenike Gimnazije i osnovnih škola na području Bosanske Krupe.

Očekivani rezultati:

Poboljšanje ukupne školske sredine i ozračja koji će djeci biti poticajni za učenje, edukacija učenika kroz tematske radionice, napredovanje i postignuća, poticanje roditelja i lokalne zajednice na uključivanje u proces učenja i život Škole kroz rad u Vijeću roditelja, povećana uloga škole u lokalnoj zajednici.

 

Razlog pokretanja projekta

 

Odgoj i obrazovanje učenika ciljevi su svake nastave. No realizacija tih ciljeva nije jednostavan posao. Promjene u obrazovanju bilo kojeg društva ne možemo posmatrati nezavisno od postojećeg ekonomskog, socijalnog, političkog, kulturnog i duhovnog konteksta. Ovakav projekat je jedan od načina kojima bi nastavnik svojim angažmanom u vremenima krize društvenih vrijednosti, erozije humane i kvalitetne komunikacije, te posebno, sve učestalijeg ekstremnog nasilja, destruktivnih i neprimjerenih oblika ponašanja, prepoznao mogućnosti i interese učenika, te organizirao aktivne procese učenja, procjenjujući učenikov uspjeh te njegov učinak na razvoj i odgoj .

Fizika kao nastavni predmet ima svoje specifične sadržaje što zahtijeva i specifičan način izvođenja nastave. Osnovne metode u nastavi fizike su eksperimentalna metoda i metoda demonstracije. One omogućuju da učenici dožive lično iskustvo neke fizikalne pojave.

Anketa.

 

U anketi su učenici dobili pitanja: na koja su odgovarali sa „da“ ili „ne“

 

1. spol (napisati „M“ ili „Ž“)

2. Pri kupovini omiljenog dezodoransa, uvijek pogledam sastav, da li ima aluminija

3. Piće (bezalkoholno, naravno) je ukusnije iz limenke

4. Depozit aluminija u mozgu, povezan je sa pojavom Alzheimerove bolesti

5. Praznu aluminijsku limenku bacam u smeće u bilo koji konteiner

6. Smatram da je u Bosanskoj Krupi potrebno uvesti posebne konteinere za reciklažu aluminijskih limenki

7. Aluminij se lako reciklira

8 Aluminij je nekad bio jakoslup

9. Pri kupovini soka, najčešće se odlučujem za sok u limenci

 

bottom of page